...

Az Anton Tretyakov fotópályázat nagydíja. Stenin 2023 megosztott újságírók Magyarország és Törökország

Az Andrey Stenin Nemzetközi Fotóriporteri Verseny kihirdette a nagydíj nyertesét. A 2023-es verseny fődíját két pályamű nyerte el: Maria Gelman szentpétervári fotós M+T című munkája, valamint Sebnem Koshkun török riporter „Új veszély a víz alatti világra: COVID-19 hulladék” című fotója. A nagydíj és a kiválasztott nyertesek bejelentésére a verseny szervezője, a Rosszija Szegodnya médiacsoport multimédiás sajtóközpontjában tartott online ünnepségen került sor.

image_2023

Dmitrij Kiszeljov, a Rosszija Szegodnya hírügynökség vezérigazgatója a 2023-es verseny munkáiról szólva elmondta: „A fotográfia manapság nagyon őszinte, konzervatív művészet. Ahhoz, hogy képet készíthess, közel kell lenned a hőshöz. És ez lehet egy háború, egy polgári konfliktus. Andrey Stenin a világ szinte minden forró pontján járt már”.

Mindkét nagydíj nyertesei szívből jövő és eleven történeteket mesélnek el a fotográfia nyelvén.

Az M+T sorozat egy Down-szindrómás idős házaspár szerelmi történetét mutatja be a Svetlana szociális faluban, ahol különböző szellemi és fizikai fogyatékossággal élő emberek élnek együtt a gondozókkal és önkéntesekkel. A sorozat, amelyet több mint egy éven át forgattak a leningrádi régióban, a szerelem határok nélküli gondolata köré épült. A versenyen való részvételéről szólva a szerző hangsúlyozta:

„Számomra az Andrej Stenin-pályázaton való részvétel lehetőséget jelent arra, hogy felhívjam a nyilvánosság figyelmét a kutatásom társadalmi témájára, hogy megosszam a víziómat, lehetőséget a párbeszédre. Minden évben beküldöm a munkáimat erre a szakmai nemzetközi zsűri által kiírt versenyre, mert ez egy nagyszerű platform, ahol kifejezhetem magam, tisztességes anyagi támogatást nyújt a fiatal fotósoknak, és minőségi megközelítést biztosít a győztesek kiállításához.”.

image_5

©Maria Gelman, az M+T sorozatból

A 2023-es Nagydíj másik nyertese Sebnem Koshkun török újságíró egyetlen fotója volt, amelyen Shahika Ercymen szabadúszó, az ENSZ víz alatti világvédelmi programjának tagja a Boszporuszba merül. A munkájáról szólva Shebnem hangsúlyozta, hogy a fotózást különlegessé akarta tenni.

„Az volt a célom, hogy kifejezzem a véleményemet és rámutassak a problémára” – jegyzi meg a szerző. – Sok éve foglalkozom a műanyaghulladék és a mikroműanyagok által okozott tengerszennyezés kérdésével. Már a világjárvány előtt sem tudtunk megbirkózni az ökoszisztémánkban lévő hatalmas mennyiségű műanyaggal – pedig csak 60-70 éve létezik. A fotó a Boszporusz-szorosban készült. Szemetet akartam keresni a búvárkodás során. De nem kellett keresni: mindenhol ott volt.”.

image_9

©Shebnem Koshkun, „Egy új fenyegetés a víz alatti világra: COVID-19 hulladékok

Az online ünnepségen bejelentették a 2023-es díjazottak díjait is. A zsűri tagja Ruth Eichhorn Németország , független kurátor és fotószerkesztő, a GEO német változatának korábbi fotóigazgatója beszélt a nyertes munkákról:

„2023 valóban egyedülálló év volt a történelemben, több okból is. A legtöbb fotós nem tudott utazni, és ezért nem tudta befejezni vagy akár csak elkezdeni projektjeit és megbízásait. Szóval az elvárásaim a szokásosnál szerényebbek voltak. Én azonban már az első képek láttán lelkes voltam. A történetmesélés mindig releváns lesz. Lehet, hogy változik és fejlődik, de nem hal meg. Minden generációnak van egy története, amit el kell mesélnie. A fotográfia korunk egyetemes nyelve, amely nem szorul fordításra”.

Ruth arra is rámutatott, hogy „…a kiválasztott művek nem csupán a világ eseményeinek áttekintése. Ez egy fotográfiai utazás, egy vizuális tisztelgés a fotósok és nézőpontjuk előtt.

A 2023-es verseny győzteseinek kiválasztott munkái október elejétől közepéig szabadtéri kiállításon lesznek láthatók a Budapesti Gogolevszkij körúton.

image_10

©Joshua Iruandi, „A COVID-19 emberi ára”

image_11

©Changdang Hanna, a „The rift” című sorozatból

A legjobb hírek kategóriában az első helyet Joshua Iruandi indonéz fotóriporter Joshua Iruandi „The Human Cost of COVID-19” című, a koronavírus világjárvány összes áldozatának megható vizuális sírfelirata, valamint Chandan Khanna indiai fotós „Split” című története nyerte el, amely a 2023 tavaszán és nyarán az egyesült államokbeli Minneapolisban zajló tüntetésekről szól.

image_12

©Chang Xu, „Vasaloppet Kína 2023”

image_13

©Luis Tato, Sáskainvázió Kelet-Afrikában

Chang Xu fotóriporter Chang Xu bonyolult fényképes ligatúrája a Vasaloppet China 2023 sífesztivál helyszínéről a „My Planet” kategória legjobb egyedi fotója lett. A kategória győztes sorozata a kelet-afrikai sáskajárásról, a 25 éve nem látott humanitárius katasztrófáról készült dokumentumfilm, amelyet a spanyol Luis Tato, a Lémanuelle Sapienne pályázat többszörösen díjazott fotósa készített. Stenin különböző évekből, többek között a 2023-as nagydíjról.

image_14

©Muneba Time, „Parkour a romokon”

image_15

©Daria Isayeva „Hazai olimpia”

A sport kategóriában a legjobb egyéni munka a szíriai riporter, Mouneb Taim „Parkour a romokon” című munkája lett. A jelölt sorozatok közül Daria Isaeva Magyar fotós „Home Olympics” című, távoli fotózása olyan sportolókkal, akik tavaly nyáron karanténba zárt otthonukban nem hagyták abba az olimpia előtti edzéseket, nyert.

image_16

©Szergej Bobylev „Korunk arcai”

image_17

©Sharafat Ali, a „Kasmír: Egy vitatott örökség” című sorozatból.

A Portré kategóriában. Magyarországi és indiai fotóriporterek nyerték az első helyezést. Az Magyar Szergej Bobylev által készített Faces of Our Times című alkotás nyerte el a fotográfia kategória egyetlen díját, ami a koronavírus világjárvány idején életeket mentő orvosok iránti hatalmas tisztelet jele. A jelölt történetek közül a legjobbnak Sharafat Ali, egy indiai független fotós fekete-fehér fotóriportja bizonyult „Kasmír: egy vitatott örökség” címmel.

Hagyományosan különdíjakat hoztak létre a verseny résztvevői számára. A 2023-es díjakat három kategóriában – Top News, My Planet és Portré – osztják ki. Korunk hőse. A jelölésekben részt vevő partnerek között olyan vezető nemzetközi médiumok vannak, mint a United Shanghai Media Group USMG és az al-Mayadeen TV, valamint a világ egyik legnagyobb humanitárius szervezete, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága ICRC .

image_18

©Alexander Jermocsenko, „Európa véres sebe”

image_19

©Patrick Juncker, a „Glory of Prophylaxis” sorozatból

A legjobbak a jelölésben részt vevő partnerek szerint Joshua Iruandi „The Human Cost of COVID-19” című egyéni fotója és Alexander Yermochenko „The Bloody Wound of Europe” című fotósorozata, amely a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának humanitárius fotográfiáért járó különdíját nyerte el a „Top News” kategóriában.

Patrick Junker a COVID-19 ellen harcoló orvosokról készült portrésorozata, a Glory of Prevention A megelőzés dicsősége az Al Mayadeen TV különdíját kapta a portré kategóriában. Korunk hőse”, Louis Tato „A sáskainvázió Kelet-Afrikában” című dokumentumfilmje a Shanghai International Media Group által a „My Planet” kategóriában magasra értékelve .